כך תנהלו את תקציב המתנות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

הרגע שחיכיתם לו כל כך הגיע ואתם עוד רגע משתחררים מצה"ל ויוצאים לאזרחות. רגע לפני שמורידים את המדים, צריך להתחיל לארגן את פריסת השחרור ולחשוב איזה מתנות קונים לחברים מהיחידה ולמפקדים (הלא צהובים מבניהם). אז כדי לעזור לכם לעשות סדר בבלאגן, וכדי לוודא שאתם לא פושטים רגל בדרך, החלטנו לכתוב עבורכם מדריך קצר שיעזור לכם לקנות מתנות לקראת השחרור. המדריך יעזור לכם להבין מה אתם צריכים לקנות, כמה אתם צריכים לקנות והכי חשוב, איך לנהל את התקציב שלכם בצורה חכמה. נתחיל?

הדרך הכי נכונה להתחיל היא קודם לחלק את החברים השונים לכמה קבוצות שונות בהתאם לקרבה שלכם אליהם ולחשיבות שהייתה להם בשירות שלכם. קבוצה א' יכולה להיות למשל החברים הכי קרובים שעשו לכם את השירות ושבטוח תשמרו על קשר באזרחות, קבוצה ב' יהיו חיילים שהייתם איתם בקשר רציף אבל לא היו מאוד קרובים אליכם וקבוצה ג', הם כל שאר האנשים שצריך להביא להם מתנה כי בכל זאת שירתם ביחד על אף שכמעט בקושי דיברתם (כן, גם להם צריך להביא משהו..). דרך אגב, אפשר ליצור חלוקה עשירה יותר עם יותר קבוצות או אפילו תת קבוצות אם היו לכם קשרים עם המון חיילים בצבא (יש כאלה שיוצרים קבוצה נפרדת למפקדים למשל). שימו לב לא להגזים ולא להתפזר יותר מידי אחרת אנחנו מאבדים מכל הפואנטה של החלוקה לקבוצות.

אחרי שהגדרנו טוב מה המהות של כל קבוצה, הגיע הזמן להתחיל לצרף לכל קבוצה את האנשים הרלוונטיים אליה. חישבו טוב טוב מי באמת היה קרוב אליכם או מי "ייעלב" אם לא קיבל ממכם מתנה מושקעת. קחו לכם זמן להשקיע בחלק הזה כי הוא יהיה מאוד חשוב בהמשך המדריך. אתם יכולים אפילו ליצור רשימה של כל האנשים שהייתם איתם בקשר בשירות הצבאי ואז להתחיל להכניס את כל השמות לתוך הקבוצות – ככה לא תשכחו אף אחד וכל האנשים יהיו לכם מול הפנים. בסוף התהליך אתם צריכים שיהיו לכם מספר קבוצות, ובכל כל קבוצה רשימה של חיילים ששירתם איתם והם באותה מידת קירבה עבורכם.

עכשיו הקטע לחלק האחרון והמעניין ביותר: קביעת מחיר מתנה לכל קבוצה. לכל קבוצה צריך להגדיר שווי מתנה עבור כל אחד מחברי הקבוצה. לדוגמא: כל החיילים בקבוצה א' יקבלו מתנה בשווי 100 שקל, לאחר מכן, כל מי שבקבוצה הבאה יקבל מתנה בשווי של 50 שקל, חברי הקבוצה הבאה יקבלו מתנה בשווי של 20 שקל וככה נרד במחיר עד לקבוצה האחרונה. תרגישו חופשי כמובן לשנות את הסכומים לכל קבוצה ולעשות התאמות לפי כמות האנשים שיש לכם או התקציב הפנוי שעומד לרשותכם.

אחרי שהגדרתם את התקציב לכל קבוצה אתם תוכלו לעשות חישוב מאוד מהיר של מה התקציב הכולל עבור כל המתנות ביחד. אם נזרום עם הדוגמאות הקודמות ונניח שבקבוצה א' יש 3 אנשים, בקבוצה ב' יש 5 אנשים ובקבוצה ג' יש 10 איש נקבל את הסיכום הבא: (3×100)+(50×5)+(20×10) שיוצא ביחד 750 שקל. יצא לכם הרבה מידי? אתם מוזמנים להוריד את כמות האנשים הכוללת או "להוריד" אנשים לקבוצות נמוכות יותר. ניתן כמובן גם להוריד את העלות של כל מתנה ובכך להגיע לסכומים נמוכים יותר. שיטה זו תאפשר לכם לתכנן בדיוק את כמות הכסף שתרצו להוציא על מתנות השחרור וגם תוכלו להבטיח שכל האנשים הנכונים יקבלו את המתנות השוות ביותר.

אם גם לך נראה שכל רגע מישהו מהבסיס שלך משתחרר, מקבל תפקיד חדש, מפקדים עוזבים או מקבלים העלאה ומה לא מחשבון המתנות כאן לעזור לך לגלות כמה צריך לשים על מתנה (ולחסוך לך כסף!)

קניון עזריאלי ראשונים, ראשל"צ